Praca zdalna środa, 20.05 (grupa 3)

Temat: Jak to jest, kiedy ma się rodzeństwo.
   Cele: Wdrażanie do wzmacniania więzi między rodzeństwem.
             Rozwijanie umiejętności plastycznych.

Moja rodzina” – wysłuchanie wiersza i rozmowa inspirowana jego treścią.

Wysłuchaj wiersza „Moja rodzina”  Grażyny Gryszkiewicz

Moja rodzina

Mama jest przy mnie,
gdy gardło boli,
ranę opatrzy,
pocieszyć umie,
z nią mogę śmiać się,
bawić, żartować,
nikt tak jak ona mnie nie rozumie.
Myślę, że mama jest dobrą wróżką,
tata – rycerzem (choć nie ma zbroi).
Chcę być odważny tak jak mój tata,
bo nie ma rzeczy, której się boi.
Gdy po południu wracam z przedszkola,
wita mnie babcia słodkim całusem.
W kuchni już czeka przepyszne ciasto.
To dzieło babci – na piątkę z plusem!
Mam starszą siostrę.
Kocham ją bardzo.
Że się kłócimy?
To nic nie zmienia:
bo gdy ktokolwiek chciałby ją skrzywdzić,
to będzie ze mną miał do czynienia! Odpowiedz na  pytania odwołujące się do jego treści:
 Kto opowiadał w wierszu?
 Co chłopiec mówił mamie?
 Do kogo porównał swojego tatę?
 Jak witała chłopca babcia?

Poukładaj historyjkę według kolejności wydarzeń, jak myślisz do czego te obrazki pasują?

Zerknij na poniższy obrazek, pomyśl co nam przedstawia? (rodzinę)

A ty masz rodzeństwo? Kogo, wymień ich. Jak Ty postąłpiłbyś  gdyby komuś z Twojego rodzeństwa stała się krzywda? Też ten ktoś będzie miał z Tobą do czynienia. I bardzo dobrze, to świadczy, że jesteś wspaniałym bratem (chłopiec), siostrą (dziewczynka).

Powtarzamy naszą piosenkę, musimy jej się dobrze nauczyć. Poproś Mamusię i tatusia,  żeby wyszli z pokoju. To będzie nasza niespodzianka.

•  Propozycja dla dzieci 5 letnich.
    Zadanie najtrudniejsze na dziś, wykonamy laurkę dla mamy. To taka inna sytuacja, dlatego, że pracę wykonacie zerkając na filmik. Potrzebne nam będą; kolorowe kartki z bloku technicznego, guziki, papier kolorowy, nożyczki, klej biurowy lub klej „ magiczny”

Propozycja dla dzieci 4 letnich
Przygotujcie rolkę po papierze toaletowym, karki kolorowe , nożyczki, klej. Oto propozycja do wykonania pracy plastycznej.

lub do wyboru,

Zamiast serwetki może być kolorowe wycięte koło.

Możecie sami wymyśleć i wykonać laurkę dla Mamusi, pomysły mile widziane. Pochwalcie się swoimi pracami, podsyłając zdjęcia.

Na dziś to już wszystko. Pamiętajcie, żeby wyjść na podwórko wykorzystać piękną pogodę. Pomóż swojej mamie, zapytaj co należy zrobić. Pamiętaj o tym i często na miarę swoich możliwości wyręczaj rodziców w drobnych pracach. Powodzenia  i miłego dnia.

Pani Ania