Projekt “Ekokulturalne przedszkole” w grupie Jeżyków

Grupa Jeżyki bierze udział w II edycji projektu ekologicznego dla przedszkoli pt. “Ekokulturalne przedszkole”. Wraz z miesięcznikiem Bliżej przedszkola będziemy podejmować różnorodne akcje i działania na rzecz naszej planety, ponieważ już od najmłodszych lat pragniemy kształtować postawy proekologiczne.

Wyzwanie 1 – ekozabawki

Pora na działanie- podejmij eko wyzwanie!

Pierwszym modułem naszych działań była eko- plastyka czyli twórcze wykorzystanie odpadów. Dzieci wspólnie z paniami wykonały swoje eko zabawki przy wykorzystaniu nakrętek, butelek oraz innych starych, zepsutych lub zużytych przedmiotów plastikowych.

Wyzwanie 2- jesienny kącik przyrody

Na początku października wspólnie z dziećmi założyliśmy jesienny kącik przyrody. O pomoc poprosiliśmy Rodziców, którzy chętnie odpowiedzieli, przynosząc piękne przyrodnicze okazy. Nasza sala stała stała się piękna i kolorowa. Zgromadzone dary jesieni posłużyły nam do różnorodnych zajęć, licznych zabaw matematycznych i konstrukcyjnych. Dzieci uwielbiają tworzyć z materiału przyrodniczego, a poprzez zabawę poznają budowę i właściwości jesiennych skarbów.

/

Wyzwanie 3- Co kryją liście?

Podczas zajęć poprzez zabawy badawcze dzieci dowiedziały się jakie barwniki kryją się w roślinach, kwiatach, liściach. Najpierw rozgnietliśmy przyniesione rośliny i umieściliśmy w przezroczystych naczyniach. Następnie zalaliśmy je spirytusem salicylowym i pozostawiliśmy na kilka dni. Po tym mogliśmy zauważyć, że alkohol zabarwił się kolorami liści. Dowiedzieliśmy się również, że rośliny na zimę wycofują chlorofil do łodyg i korzeni, dlatego możemy podziwiać piękne kolory jesiennych liści: od żółci, czerwieni, pomarańczy, rudości aż po brąz.

Wyzwanie 4 zielony kącik

Wspólnie z dziećmi założyliśmy w naszej sali zielony kącik przyrody. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Rodziców nasza sala została wzbogacona o piękne i kolorowe kwiaty, dzięki czemu nauczyliśmy się jak dbać i pielęgnować je.