REGULAMIN PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W SZYNWAŁDZIE
CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA
Przedszkole Publiczne w Szynwałdzie jest placówką samorządową o charakterze wychowawczo – dydaktycznym i opiekuńczym działającą w oparciu o Statut Przedszkola Publicznego w Szynwałdzie. Realizuje zadania wychowawcze, dydaktyczne, opiekuńcze zgodnie z programem wychowania w przedszkolu wybranym przez nauczycieli w poszczególnych grupach.
- Do zadań przedszkola należy:
– ochrona zdrowia i rozwijanie sprawności fizycznej dziecka
– kierowanie poznawaniem przez dziecko otaczającej rzeczywistości
– rekompensowanie braków
– wyrabianie umiejętności zachowania się w kontaktach z ludźmi i światem przyrody
– rozwijanie sprawności technicznych i wrażliwości estetycznej
– przygotowanie dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego. - Przedszkole czynne jest przez dziesięć miesięcy w roku od 1 września – 30 czerwca i pięć w tygodniu w godz. 6:30 – 17:00.
- Tryb życia dzieci w przedszkolu regulowany jest rozkładem dnia poszczególnych grup wiekowych.
UCZĘSZCZANIE DZIECI DO PRZEDSZKOLA
- Dziecko zakwalifikowane do przedszkola powinno uczęszczać do niego regularnie.
- Przerwa w uczęszczaniu może nastąpić jedynie z ważnych powodów jak: choroba dziecka, urlop rodziców, wyjazd do sanatorium itp. o czym należy niezwłocznie powiadomić dyrektora przedszkola
- Dziecko , które bez dostatecznego usprawiedliwienia jest nieobecne w przedszkolu powyżej 30 dni zostaje po uprzednim pisemnym powiadomieniu rodziców wypisane z przedszkola.
- Opiekę nad wychowankami w drodze z domu do przedszkola i z powrotem sprawują rodzice lub osoby przez nich upoważnione, zapewniający dziecku pełne bezpieczeństwo. Pisemne upoważnienie rodzice składają wraz z „Kartą zgłoszenia do przedszkola” u dyrektora przedszkola.
PRAWA I OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Rodzice mają prawo do:
– otrzymywania rzetelnej informacji na temat swojego dziecka
– otrzymywania informacji na temat działań wychowawczo – dydaktycznych zgłaszania do dyrektora uwag i wniosków dotyczących pracy przedszkola
– odwołania się w sprawach spornych do Wójta Gminy Skrzyszów, a w sprawach pedagogicznych do Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie ul. Al. Solidarności 5 – 9.
– otrzymania zwrotu wpłaconej opłaty z tytułu żywienia za każdy dzień nieobecności dziecka. - Rodzice zobowiązani są do :
– uczestniczenia w zebraniach ogólnych i grupowych o charakterze wychowawczo- szkoleniowym oraz w zajęciach otwartych i uroczystościach
– udzielania i odbierania informacji o dziecku
– włączania się do prac przy organizacji imprez i uroczystości przedszkolnych
– regularnego uiszczania ustalonej odpłatności w terminie podanym na tablicy ogłoszeń.
– zaopatrzenia dziecka w pantofle o antypoślizgowych spodach, piżamę w grupie dzieci korzystających z leżakowania, strój gimnastyczny.
– dbania o estetyczny wygląd dziecka, ubiór nie może krępować dziecku ruchów i utrudniać udziału w różnorodnych zajęciach i czynnościach samoobsługowych.
– przyprowadzania do przedszkola dziecka zdrowego.
UWAGI KOŃCOWE
- Samorządnym przedstawicielem rodziców jest Rada Rodziców, współpracująca z Dyrektorem przedszkola, Radą Pedagogiczną, organem administracji samorządowej i oświatowej oraz innymi organizacjami i instytucjami działającymi w oparciu o ustawę o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r.( DZU nr 95, poz.425 z późniejszymi zmianami).
- Skargi i wnioski związane z funkcjonowaniem przedszkola należy zgłaszać dyrektorowi. W przypadku nieobecności dyrektora zastępstwo pełni wyznaczony nauczyciel.