Praca zdalna poniedziałek. 08.06 (grupa 3)

Temat kompleksowy: Zwierzęta duże i małe.

Temat dnia: Gdzie mieszkają dzik, żmija i łoś?

Cele: Poszerzenie wiedzy o dzikich zwierzętach żyjących w Polsce oraz miejsc ich występowania.

Wskazywanie cech różniących zwierzęta, oraz cech wspólnych ( wygląd środowisko życia, pożywienie).

Witam was serdecznie kochane dzieci po pięknym słonecznym, cieplutkim weekendzie mając nadzieję, że pogodę wykorzystałyście do zabaw na świeżym powietrzu. A teraz zapraszam gorąco do pracy. W tym tygodniu będziemy dużo rozmawiać o zwierzętach żyjących w Polsce i na świecie.

.Gdzie mieszkają dzik, żmija i łoś?” – rozmowa na temat dzikich zwierząt żyjących w Polsce.

Patrząc na ilustracje wymień nazwy znanych  dzikich zwierząt żyjących w Polsce: niedźwiedź, żmija, wilk, dzik, sarna, łoś, bielik .

Drogi Rodzicu zapoznaj dziecko z nazwami nieznanych zwierząt i  krótką  ich charakterystyką Możesz skorzystać z poniższych informacji:

Niedźwiedź brunatny to drapieżny ssak. Jego sierść ma kolor ciemnobrązowy. Żyje  w polskich górach w Bieszczadach i Tatrach. To bardzo duże zwierzęta.. Żywią się najchętniej rybami.

Żmija zygzakowata- gatunek węża jadowitego. Ciało ma w kolorze ciemnozielonym lub brązowym, na grzbiecie ciemniejszy ,,zygzak”. Można ją spotkać na obrzeżach lasów i podmokłych łąkach. Żywi się: kretami, żabami, gryzoniami.

Wilk to drapieżny ssak podobny do średniej wielkości psa. Żywi się innymi zwierzętami. Można go spotkać w polskich lasach w górach Karpatach.

Dzik- duży ssak  przypomina dużą świnię domową, jego skóra jest pokryta szorstkimi włosami w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym. Dziki występują w całej Polsce. Jedzą: żołędzie, grzyby i inne rośliny

Sarna to ssak zamieszkuje głównie lasy liściaste, ale również można ją spotkać na polach, łąkach. Sarna jest średniej wielkości, ma smukłe ciało i wysokie nogi. Kolor jej sierści zmienia się w zależności od pory roku: latem jest czerwonobrązowa, zimą- siwo brązowa. Żywi się trawami, ziołami, grzybami, owocami leśnymi.

Łoś to największy ze ssaków kopytnych, ma ogromne rozłożyste poroże.  Mieszka w wielu parkach narodowych w Polsce, lub na mokrych podłożach,  bagnach. Żywi się roślinami.

Lis to zwierzę zamieszkujące lasy, pola. Jest on zwierzęciem  wszystkożernym z przewag  pokarmu mięsnego.. Lis rudy potrafi skakać na wysokość ponad 2 metrów!

Bielik zwyczajny to duży ptak zwany orłem. Można go zobaczyć w różnych miejscach naszego kraju, głównie przy zbiornikach wodnych (rzekach, jeziorach), żywi się rybami.

Ćwiczenia z zakresu globalnego czytania. Zadanie dla dzieci 5 letnich

Rodzic odczytuje napisy nazw zwierząt;
-Lis
– Sarna
– Łoś
– Bielik
– Wilk
– Niedźwiedź
-Dzik
– Żmija

.. Zadaniem dzieci jest zapamiętanie nazw i dopasowanie ich do odpowiednich ilustracji. Podziel na sylaby nazwy  zwierząt.  Która jest najkrótsza, która najdłuższa? Na jaką rozpoczynają się literę, potrafisz przeczytać te litery?

Które zwierzęta podobne do siebie wyglądem, mieszkające w lesie, żywiące się rybami itp.

Zapoznaj się z innymi zwierzętami zamieszkującymi las, oglądając filmik.

Oglądnij bajkę do czasu 7,29 minut. Jaką lekcję dał żółw zającowi? Czy wolno się przechwalać?

Poćwicz spostrzegawczość układając puzzle.

Wykonaj zadanie w KP2. s.43 dzieci 4 letnie.

Wykonaj zadanie w KP4. s. 28a i 28b dzieci 5 letnie

“Leśne rytmy”- zabawa matematyczna. Zadanie dodatkowe dla chętnych.

Wycinamy obrazki, po czym naklejamy je na pustych polach w ten sposób, by były one kontynuacją rozpoczętych rytmów.

Na dziś to już wszystko, życzę powodzenia

Pani Ania