Praca zdalna środa, 13. 05 (grupa 3)

Temat: Pomagamy przy wypadkach

    Cele: Doskonalenie umiejętności wypowiadania się poprawnie pod względem  gramatycznym i słownikowym.
            Rozwijanie umiejętności plastycznych.

1.Drogi Rodzicu przeczytaj dziecku tekst opowiadania pt.: „Dzielny Karol” Doroty Kossakowskie Karol wyszedł dzisiaj do szkoły trochę wcześniej niż zwykle. Chciał po drodze zajść do kolegi. Dzień był słoneczny, więc z przyjemnością pokonywał drogę prowadzącą przez park. Kiedy wychodził z parku, poczuł dziwny zapach- Znam ten zapach – pomyślał Karol. – Chyba ktoś rozpalił ognisku i czuję zapach dymu – zastanawiał się chłopiec. Ale to nie było ognisko. Kiedy Karol wyszedł z parku zobaczył co się dzieje. Dom z czerwonym dachem palił się. Płomienie wydostawały się przez okno, a nad domem unosił się szary dym. Karol rozejrzał się wokół siebie. Nikogo w pobliżu nie było. Sam musiał podjąć decyzję co należy zrobić. – Muszę wezwać pomoc – pomyślał chłopiec.Szybko przypomniał sobie numer alarmowy 112. Wezwana przez Karola straż pożarna przyjechała bardzo szybko. Strażacy wynieśli z płonącego domu przestraszonego chłopca, który nie potrafił sam wydostać się z budynku. Ratownicy medyczni udzielili chłopcu pomocy. Po zakończonej akcji ratunkowej jeden ze strażaków podszedł do Karola i zapytał:
– Czy to ty nas wezwałeś?
Tak – odpowiedział nieśmiało Karol.
– Jesteś dzielnym chłopakiem – powiedział strażak. Dzięki tobie uratowaliśmy dom i chłopca. Karol poczuł wielką radość. Pomyślał, że kiedyś może i on będzie strażakiem…

  2. Odpowiedz na kilka pytań dotyczących wysłuchanego opowiadania:
– Do kogo chciał Karol iść po szkole?
– Co poczuł idąc przez park?
– Co zrobił Karol, kiedy zobaczył płonący dom?
– W jaki sposób wezwał pomoc?
– Kto przyjechał z pomocą?
Co się wydarzyło po zakończeniu akcji ratunkowej?
– O czym pomyślał Karol?
– Czy każdy może zostać strażakiem?

   3.„Strażacy w akcji” – oglądnij ilustracje przedstawiające pracę strażaków.

 4. Opowiedz co widzisz na obrazkach:
– strażacy gaszą pożar domu;
– strażacy ratują  tonące dziecko;
– strażacy udzielają pomocy w czasie wypadku;
– strażacy gaszą płonący samochód;
–  strażacy zdejmują kota z drzewa;
– sam nadaj tytuł ostatniej ilustracji;
Jak sądzisz, czy czynności które wykonywali strażacy podczas akcji były łatwe? Bezpieczne?

5.”Zastęp strażaków”- praca plastyczna. Przygotuj kartkę, farby, pędzel, kredki lub mazaki. Malujemy dłoń czerwoną farbą i odbijamy na kartce papieru, po wyschnięciu domalowujemy mazakami brakujące elementy. Miłej zabawy.
Możesz sam wykonać dowolną pracę o strażaku – wymyśl. Propozycja dla dzieci 5 letnich. Pochwal się przysyłając zdjęcie.


Zabawmy się z dziećmi z innego przedszkola.6.Zadania dodatkowe dla chętnych dzieci.
– Dzieci 5 letnie- rozpoznaj cyferki i zaznacz je w odpowiednim miejscu.
https://zasobyip2.ore.edu.pl/uploads/publications/252d0e61df8287f670eb5bf96c9a9f15_/index.html
– Dla dzieci 4 letnich.

https://www.miniminiplus.pl/strazak-sam/gry/strazak-sam-pamietaczek
– Dla dzieci 5 letnich

https://www.miniminiplus.pl/strazak-sam/gry/strazak-sam-puzzle
  7. Oglądnij bajkę i zapamiętaj ważne numery alarmowe z pewnością przydadzą się nam jutro na zajęcia.


Miłej pracy
Pani Ania
Kochani, proponuję w ramach realizacji projektu „ABC Ekonomii czyli pierwsze kroki w świecie finansów” ogłosić konkurs na najciekawszą skarbonkę, wykorzystując materiały dostępne w domu. Wykażcie się kreatywnością. Podeślijcie, zdjęcia prac by można je było opublikować na stronie. Termin nadsyłania zdjęć do 22 maja. Czekam z niecierpliwością.


Propozycje dla tych, którym trudno wymyślić coś fajnego.