Praca zdalna, piątek 3.04 (grupa 2)

03.04. 2020- Piątek

Temat dnia: Pieczemy chleb

Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności związków przyczynowo- skutkowych.

• Dzieci 4l proszę wymienić jakie składniki są potrzebne, żeby upiec chleb
  • Dzieci 5- letnie. Oglądaliście w tym tygodniu już jak powstaje chleb- myślę, że z pewnością potraficie ułożyć historyjkę obrazkową i ją opowiedzieć – Układanie historyjki obrazkowej:

Zabawa ruchowo- taneczna „Rolnik sam w Dolinie”- zabawę powtarzamy kilka razy.

Zabawa z rodzeństwem, mamą, tatą. Stoimy w kole, dziecko jest rolnikiem, zgodnie ze słowami piosenki, dziecko dobiera koleje osoby do zabawy w kole. Można zrobić koło z ulubionych maskotek dziecka i dziecko po kolei zabiera do koła swoją maskotkę.

• Wspólne pieczenie chleba z rodzicami w domu:

Przepis na chleb:
Składniki:
– 500g mąki typ 550
-1 łyżeczka soli,
– 1 łyżeczka cukru
-1 łyżka oleju
– 400mln ciepłej wody
– 1 opakowanie drożdży suchych

Przygotowanie:

1. Mąkę przesiać do miski, dodać sól, olej.
  2. Drożdże rozpuszczamy w 100 ml ciepłej wody, dodajemy łyżeczkę cukru i łyżkę mąki, poczekać aż drożdże wyrosną.
  3. Wyrośnięte drożdże wlać do miski z przygotowanymi składnikami, dodać resztę wody ciepłej (300ml). Wymieszać wszystkie składniki.
  4. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia (ok. 1 godz)
  5. Wyrośnięte ciasto przełożyć do formy „Keksówka”, wysmarowanej wcześniej olejem.
  6. Cisto wyrównać łyżką. Wierzch ciasta naciąć nożem wzdłuż na głębokość 2 cm.
  7. Wierzch zwilżyć wodą- można posypać go ulubionymi nasionami. Formę z ciastem pozostawiać w ciepłym miejscu do ponownego wyrośnięcia.
  8. Piec 60 min- 180 stopni.

Degustacja chleba, dzieci same smarują go masłem, układają dowolne kompozycje z produktów spożywczych, warzyw.  Zobaczcie jakie ja ostatnio zrobiłam sobie śmieszne kanapeczki. Możecie zrobić takie sam.
Poproście rodziców, żeby zrobili zdjęcie waszym kanapkom i koniecznie wyślijcie je do mnie. Też chcę je zobaczyć. Smacznego!

Dziękujemy za wspólnie spędzony tydzień i zapraszamy już od poniedziałku na kolejne zabawy i niespodzianki, których nie zabraknie

See you soon,
Pani Kinga